Frome

Miasto: Frome

Państwo: Wielka Brytania

Herb: 

Kraj: Anglia

Region: South West

Hrabstwo: Somerset

Dystrykt: Mendip

Ludność: 24 510

Strona wwwhttp://www.frometowncouncil.gov.uk/

Władze miasta:

Burmistrz Frome - Mark Dorrington

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Kontakt:

Frome Town Hall,
Christchurch Street West,
Frome,
Somerset,
BA11 1EB

Stowarzysznie ds. Partnerstwa Frome (Frome Twinning Association)

Strona www: www.frometwinning.co.uk

Przewodniczący stowarzyszenia -  Justin Worringham

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 


Frome to miasto położone na wschodnim skraju Mendip Hills. Zostało wzniesione na wzgórzach okalających rzekę, od której miasto wzięło swoją nazwę. Frome jest czwartym co do wielkości miastem w hrabstwie Somerset, również pod względem ilości mieszkańców.




CZASY SAKSOŃSKIE

Frome powstało jako saska wioska. Uważa się, że nazwa Frome pochodzi od celtyckiej rzeki, która nosiła nazwę „fram”, co oznacza „żwawy lub uczciwy”.  Historia Frome rozpoczyna się w VII wieku. Około 685 r. opat Malmesbury, święty Aldhelm, założył tutaj klasztor. Wkrótce wokół klasztoru zaczęła rozwijać się osada.

W IX w. Alfred Wielki stworzył sieć grodów (osad) w swoim królestwie. Podczas duńskiego ataku wszyscy mężczyźni z okolicy mogli zgromadzić się w lokalnym grodzie, aby walczyć z najeźdźcami. Frome było osadą otoczonym fosą i wałem ziemi zwieńczonym drewnianą palisadą. W 934 r. król spotkał się we Frome z Witangemotem (rodzaj saksońskiego parlamentu).

FROME W ŚREDNIOWIECZU

Do czasu sporządzenia dokumentu „Domesday Book” (napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego, ukończony w 1086 r.) Frome stało się małym, ruchliwym miasteczkiem. Jego populacja liczyła najprawdopodobniej około 600 osób. Wydaje się, że była to malutka wioska, ale w tamtych czasach osady były mało liczebne. Typowa wioska liczyła od 100 do 150 mieszkańców. We Frome znajdowały się 4 młyny do mielenia ziaren na mąkę, więc już sam ten fakt świadczy o tym jak ważnym miejscem było Frome.

We Frome odbywał się także cotygodniowy targ. Od 1270 r. Frome posiadało prawo do organizowania jarmarku. W czasach średniowiecznych jarmarki odbywały się raz w roku. Wówczas uczestniczyła w nich ludność z całego Somerset. W 1492 r. Frome otrzymało prawo do organizowania 2 dorocznych jarmarków.

W XIV w. Frome zasłynęło z wełny. Zajmowano się tutaj włókiennictwem. Oczyszczano i zagęszczano wełnę mieszaniną gliny i wody. Drewniane młotki napędzane przez młyny wodne ubijały wełnę. W Frome było co najmniej 5 młynów-ubijarek. Gdy wełna była już sucha farbowano ją. Ponadto w okolicy Frome uprawiano roślinę o nazwie Urzet Barwierski, z której liści pozyskiwano barwnik do farbowania wełny.

Pod koniec XV w. w miejscu gdzie znajduje się obecnie Blue House wybudowano przytułek (obecny budynek pochodzi z XVIII w.).

Pod koniec XI w. z Frome  „zniknął” klasztor.  Natomiast w XIII w. wybudowano kaplicę pod wezwaniem świętej Katarzyny. Kaplica dała nazwę wzgórzu, na którym ją wzniesiono, które od tego czasu zaczęto nazywać Wzgórzem Katarzyny. „Cheap Street” otrzymała swoją nazwę od starego słowa „ceap” oznaczającego „sprzedawać, sprzedać”. W czasach średniowiecza i dynastii Tudorów każdy człowiek musiał ćwiczyć strzelanie z łuku w niedzielne popołudnie. We Frome ćwiczono więc w miejscu zwanym „Butts”, które przetrwało jako nazwa ulicy.

FROME W LATACH 1500-1800

W XVI i XVII w. produkcja wełny pozostawała głównym przemysłem we Frome. Ponadto pod koniec XVII w. zaczęto we Frome odlewać dzwony.

W  1685 r. książę Monmouth doprowadził do buntu przeciw królowi. Wielu mężczyzn z Frome dołączyło do tego buntu. Jednak rebelianci zostali pokonani w bitwie pod Sedgemoor, czego następstwem było stracenie 12 mężczyzn przez powieszenie.

W XVIII w. przemysł wełniany we Frome rozkwitł. W 1721 r. jeden z ówczesnych pisarzy zaznaczył, że Frome było "bardzo znane z produkcji szerokiej gamy tkanin wełnianych".

Frome szybko rosło i rozwijało się w XVIII w. i w efekcie stało się jednym z największych miast w Somerset o populacji liczącej ponad 8000 osób. W 1726 r. jeden z ówczesnych pisarzy twierdził, że Frome "jest teraz liczniejsze pod względem ludności niż miasto Bath".

W 1707 r. we Frome został zbudowany Rook Lane – kościół protestancki. Następnie w  1726 r. wzniesiono Blue House. Do 1926 roku mieściła się w nim Blue School (nazywano ją tak z powodu koloru mundurków szkolnych).

W 1757 r. grupa mężczyzn otrzymała prawo do poszerzenia i naprawy niektórych ulic w Frome. W 1797 r. dostali także uprawnienia do brukowania ulic i ich oświetlania (za pomocą lamp naftowych). W 1797 r. została stworzona North Parade w celu zapewnienia innego wjazdu do centrum miasta. John Wesley (angielski duchowny anglikański, teolog, kaznodzieja, święty Kościoła anglikańskiego) odwiedził Frome kilka razy w XVIII w., ale później opisał je jako: "suche, jałowe i niewygodne miejsce".

FROME W XIX WIEKU

Na początku XIX w. przemysł wełniany w Frome nadal się rozwijał, ale później w tym samym wieku zaczął stopniowo podupadać. Jednak we Frome pojawiły się nowe branże - powstały odlewnie żelaza, a od 1845 r. zaczęto zajmować się poligrafią.

W 1801 r. odnotowano we Frome populację na poziomie  8748 osób. Wedle standardów tamtych czasach Frome było dość dużym i ważnym miastem - było większe niż inne liczące się miasta w hrabstwie Somerset: Taunton, Bridgwater i Yeovil. Jednak w XIX w. liczba ludności rosła wolniej niż w innych miastach. W 1851 r. liczba mieszkańców Frome nie przekraczała 12 000.

W 1810 r. powstała ulica Bath Street. W roku 1818 wybudowano kościół katolicki. Market Hall (Hala Targowa) powstał w 1819 r. W 1838 r. wybudowano Kościół Świętej Trójcy.

W XIX w. w Frome udoskonalono infrastrukturę. Od 1831 r. Frome miało oświetlenie gazowe. W 1850 r. we Frome pojawiła się kolej. Pod koniec XIX w. stworzono sieć kanałów pod miastem i zaczęto dostarczać wodę rurami (można to uznać za początek sieci wodociągów).

W 1894 r. we Frome utworzono okręgową radę miejską i tak pozostało aż do reformy samorządu w 1974 r.

FROME W XX WIEKU

W XX w. kontynuowano udoskonalanie infrastruktury. W 1901 r. wybudowano „Victoria Hospital” oraz „Victoria Baths”. W 1925 r. powstał „Memorial Theatre”. Natomiast w roku 1990 wybudowano nową bibliotekę we Frome.

W XX wieku przemysł włókienniczy we Frome zamarł. Ostatni zakład produkcji odzieży zamknięto w 1965 r.  jednakże inne dziedziny przemysłowe dobrze prosperowały w XX w.  Były to: drukarstwo, inżynieria świetlna, odlewnictwo metalowe, produkcja dywanów, mleczarstwo.

Na początku XX w. populacja Frome spadła. W 1930 r. liczba ludności była nieco niższa niż w połowie XIX w. Jednak po 1945 r. populacja Frome znów zaczęła rosnąć.

Do 1971 r. ludność Frome liczyła 15 000 osób. Następnie zaczęła szybko rosnąć. Dziś liczba ludności we Frome wynosi około 27 000.

 

 


(na podstawie artykułu: “A brief history of Frome, Somerset, England” by Tim Lambert, www.localhistories.org)