Szlak Rzemiosła Tradycyjnego

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski jest propozycją dla osób lubiących podróżować i poznawać kulturę w sposób aktywny. Jednocześnie jest idealną propozycją niekonwencjonalnego wypoczynku i twórczego spotkania z tradycją.

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła jest podzielony na 6 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką i Gorlicką. Podczas wędrówek Szlakiem można obecnie odwiedzić 76 miejscowości i poznać 150 twórców.

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła przenosi nas w czasy, kiedy wszelkie przedmioty codziennego użytku były wykonywane ręcznie, często w domach lub przydomowych warsztatach. Taka podróż w czasie może stanowić ciekawą i niezapomnianą lekcję dla dzieci i młodzieży, którym często brakuje wiedzy na ten temat.

Szlak oferuje mnóstwo atrakcji. Można wziąć udział w warsztatach i prezentacjach, podczas których artyści i rzemieślnicy na żywo wykonują swoją pracę oraz z pasją opowiadają o swoim zawodzie – pokazują proces wypieku chleba, produkcji miodu, wykonania drobnych, gustownych, a zarazem efektownych przedmiotów z bibuły, drewna czy gliny.

Zadaniem szlaku jest ułatwienie bezpośredniego, osobistego kontaktu z twórcami w miejscu ich zamieszkania i pracy oraz przybliżyć naszą kulturę i tradycję w sposób aktywny i ciekawy.

 

Rabka-Zdrój znajduje się na Trasie Suskiej.

 


Trasa Suska

Budzów – Bystra – Chabówka – Jordanów – Kęty – Kuków – Lachowice – Maków Podhalański – Orawka – Podwilk – Rabka-Zdrój – Sidzina – Sieniawa – Stryszawa – Ślęszowice – Wadowice – Zawoja – Zubrzyca Górna

 

Twórcy z Rabki-Zdroju i Chabówki, których można odwiedzić na Szlaku Rzemiosła Tradycyjnego to:

  • Edward Gacek – garncarstwo
  • Adam Kościelniak – garncarstwo
  • Waldemar Kuniczuk – rzeźba ludowa
  • Zygmunt Wójtowicz – rzeźba ludowa
  • Piotr Kowalcze - lutnictwo

                          

W ramach szlaku można również odwiedzić:

  • Galeria Ginących Zawodów „Drzewiej”
  • Galeria „Pod Lilianną”
  • Muzeum im. Władysława Orkana

 

Pozostałe trasy można sprawdzić na stronie www.szlakrzemiosla.pl