Dom "Pod Trzema Madonnami"

Chałupa góralska z 1884 roku, wpisana do rejestru zabytków. Jeden z  najstarszych przykładów budownictwa góralskiego na terenie Rabki-Zdroju. W stulecie istnienia dom został odrestaurowany przez wszechstronnego artystę i regionalistę Jana Fudalę - Jaśka z Gorców (www.janfudala.pl). Przez kilka lat służył jako mieszkanie i pracownia artysty, a następnie funkcjonowało tam Muzeum Gorczańskie i Galeria twórczości właściciela. 

Jest to typowy przykład budynku z bali, z dwiema izbami - białą i czarną, sienią oraz dwiema komorami. W stropie dwóch pomieszczeń Jan Fudala stworzył kasetony pełne malarstwa na szkle. Obejmują one kompozycję 56 obrazów o tematyce zbójnickiej, erotycznej, humorystycznej oraz 96 obrazów z motywami sakralnymi. Stropy te są absolutnym unikatem, zarówno w zakresie wykorzystania takiego regionalnego malarstwa, jak również jako kompilacja bogactwa tematycznego i stylistycznego artysty.

W chałupie zgromadzono eksponaty regionalne i etnograficzne. Można zobaczyć m.in. starodawną, kompletnie wyposażoną izbę góralską, wiele sprzętów gospodarskich, stroje góralskie, stare narty. Przez kilka lat, po śmierci właściciela budynek pozostawał zamknięty.
Od 2014, po gruntownej renowacji, roku działa w nim Muzeum Górali i Zbójników (www.muzeum-zbojnikow.pl), które kontynuuje idee Jaśka z Gorców. Muzeum prezentuje jedyną na Podhalu nowoczesną, interaktywną i multimedialną ekspozycję dotyczącą mieszkańców gór, jak również zbójników karpackich. Ekspozycja zainteresuje osoby w każdym wieku zapewniając wiedzę i zabawę w jednym miejscu.


O Domu tym m.in. tak pisano: "Chyba wszyscy w Rabce–Zdroju wiedzą gdzie jest ten drewniany, stylowy, góralski dom, pieczołowicie i pięknie odrestaurowany. Strzegą go trzy polskie Madonny namalowane na szkle, na szybach trzech facjatek na dachu. Nie ma takiego domu w całej Polsce! Madonny są od ulicy Sądeckiej, a jest jeszcze sam Św. Florian od strony rzeki Raby, która niestrudzenie, nie śpiąc wcale, dzień i noc płynie w pobliżu domu „Pod Trzema Madonnami”. Warta piękna, stażnicy z samego nieba. A jest czego strzec. Bo po pierwsze dom stary, podhalański, odnowiony, z duszą. A po drugie – i przede wszystkim- wypełniony pracami malarskimi Jana Fudali. Jest ich moc i zatrzęsienie. Nawet na suficie gęsto obsiadły, jakby to był Wawel i wawelska komnata. Nigdzie nie widziałem takiego stropu poza wawelskim zamkiem. Dom Jana Fudali w Rabce jest jakby wycięty ze starej i zarazem współczesnej baśni. Tęczowo kolorowy, „zaczepny”, intrygujący, podejmujący ostry dialog z codziennością. A jednocześnie jest jakby żywą ikoną" E. Biela

Źródło informacji: Muzeum Górali i Zbójników