Kaplica cmentarna

Na początku XIX wieku, kiedy władze austriackie zakazały dalszych pochówków na terenach przykościelnych, rabczańska parafia uzyskała od ówczesnego właściciela miejscowości – Juliana Zubrzyckiego tereny na założenie oddzielnego cmentarza. Cmentarz parafialny powstał z dala od drewnianego kościoła parafialnego i ówczesnych zabudowań mieszkalnych.


 


Stary cmentarz leży przy ulicy Orkana. Na jego terenie znajduje się zabytkowa kaplica grobowa, wzniesiona dla zmarłego w 1892 roku Juliana Wieniawy Zubrzyckiego – twórcy rabczańskiego uzdrowiska. Ćwierć wieku później w kaplicy pochowany został ks. Jakub Zych, budowniczy nowego kościoła parafialnego pw. św. Marii Magdaleny w Rabce. Kaplica to jednonawowa świątynia zbudowana w stylu neogotyckim. Do jej wnętrza prowadzi ostrołukowy portal. Front kaplicy zwieńczony jest schodkowym szczytem, a na jego narożach znajdują się spiczaste wieże zwieńczone ostrosłupowymi hełmami. Cała budowla wzmocniona jest przyporami, a pod okapem dachu obiega ją prostokątny fryz. Na krytym gontem dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę. Niestety polichromia wewnątrz kaplicy uległa zniszczeniu.

Na cmentarzu znajduje się również grobowiec rodzinny Kadenów - ostatnich właścicieli dóbr rabczańskich, groby wielu osób zasłużonych dla rozwoju Rabki, a także zbiorowy grób powstańców styczniowych z 1863 roku i mogiły żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej. Na rabczańskiej nekropolii powstały także dwa miejsca pamięci: Krzyż Katyński upamiętniający zamordowanych przez NKWD w Charkowie, Miednoje i Katyniu oraz Pomnik Bojowników o Wolność i Niepodległość z prochami przywiezionymi z obozów koncentracyjnych.