Château-Gontier

Miasto: Château-Gontier

Państwo: Francja

Herb:

 

 

Region: Kraj Loary
Ludność: ok. 11 600
Strona www: www.chateaugontier.fr

Władze miasta: Burmistrz Philippe Henry

Kontakt:  

Hôtel de Ville et du Pays de Château-Gontier
23 place de la République
BP 20402
53204 Château-Gontier cedex

Tel. 0033 2 43 09 55 55

Komitet ds. Partnerstwa - Château-Gontier (Comité de Jumelage - Château-Gontier)

Strona www: http://www.jumelage-chateau-gontier.fr/

Przewodniczący Komitetu - Guy Michel

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Château-Gontier to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Kraj Loary, w departamencie Mayenne. Aglomeracja Château-Gontier składa się z miast Bazouges, Aze i Saint Fort.  Liczbę mieszkańców gminy szacuje się na ok. 16 380 mieszkańców.

Na przestrzeni wieków rzeka stanowiła miejsce strategiczne, pełniła również funkcję gospodarczą. Założenie tutaj osady nie było więc przypadkowe.
Chateau-Gontier zostało założone około 1007 r. przez hrabiego Andegawenii. Zbudował on wówczas  zamek do obrony strategicznej przeprawy przez rzekę na granicy jego włości.  Odpowiedzialnego za zamek uczynił jednego ze swoich oficerów, Renaud Gontier. Od nazwiska oficera nazwano zamek „Le Château de Gontier”. W późniejszym czasie nazwę skrócono do „Château-Gontier”.  W XI wieku wybór tego właśnie miejsca odpowiadał na potrzeby związane z obronnością i kontrolą sprawowaną nad rzeką Mayenne pomiędzy Andegawenią , Maine i Bretanią. Miasto zbudowano na wzniesieniu, na prawym brzegu tej rzeki. Otaczało ono  zamek , który chronił gród. W XII wieku miasto rozrosło się również na lewy brzeg Mayenne - powstała nowa dzielnica tzw. "przedmieście”. W tym miejscu znajdowało się i nadal jest sporo organizacji religijnych (klasztor Urszulanek powstały w XVII wieku , Szpital Saint-Julien z XIX wieku ).
Rzeka Mayenne, jako dopływ Loary, stanowiła bardzo ważne miejsce dla rozwoju gospodarczo-ekonomicznego miasta. Wzdłuż niej przemieszczało się wiele osób, które chętnie uczestniczyły w handlu, dając dzięki temu możliwość do rozwoju  takich dziedzin gospodarki jak: przędzalnictwo, tkactwo, garbarstwo. W XVI wieku rzeka Mayenne stała się znaczącą w szlaku handlowym, co z kolei spowodowało wzrost liczby miejscowej burżuazji.

W 1343 roku państwo otrzymuje monopol w kwestii soli. Na polecenie króla Filipa VI ustanowiony zostaje podatek od soli. Andegawenia zostaje włączona do krajów, które odprowadzają wysoki podatek solny i obejmują szesnaście specjalnych magazynów soli, w tym magazyn zlokalizowany w Château-Gontier.

W 1368 roku Brytyjczycy częściowo rozebrali zamek „Le Château de Gontier”. W 1628 roku, kardynał Richelieu, wracając z La Rochelle do Paryża, przechodząc przez Château-Gontier, nakazał zniszczenie ruin zamku.

W czasach Rewolucji Francuskiej, 11 listopada 1789 roku, Zgromadzenie Ustawodawcze kieruje członków starych francuskich prowincji do współpracy w celu stworzenia nowego podziału terytorialnego. 

W 1790 roku, część Górnej Andegawenii (w tym Château - Gontier i Craon) została oddzielona od jej reszty, tworząc rejon Mayenne z częścią Maine.

W 1809 roku, Château-Gontier „wchłonęło”  Bazouges, Saint-Remy i Aze. Bazouges odzyskało niezależność kilka lat później. Natomiast w 1813 roku Saint-Rémy włączono do Saint-Fort. W roku 1990 powstała gmina Chateau-Gontier – Bazouges.

W 2007 roku Miasto Château-Gontier obchodziło swoje tysiąclecie.

Co roku w Château-Gontier odbywa się festiwal sztuki ulicznej "La Chalibaude".