Historia partnerstwa

Zagraniczne kontakty Gminy Rabka-Zdrój zainicjowano w 2008 roku, kiedy to została podpisana wstępna umowa o rozpoczęciu partnerskiej współpracy z trzema europejskimi miastami: Château-Gontier (Francja), Murrhardt (Niemcy) i Frome (Anglia).

Historia partnerstwa pomiędzy tymi trzema europejskimi miastami sięga 1966 roku, gdy Château-Gontier i Murrhardt podpisały między sobą umowę o współpracy. Później, w roku 1975, partnerami stały się Frome i Château-Gontier, a ostatecznie trójkąt współpracy został domknięty w 1983 roku przez podpisanie umowy Frome z Murrhardt.

W 2009 roku do trójstronnego partnerstwa dołączyło miasto Rabka-Zdrój. Umowa została podpisana podczas spotkania zorganizowanego w Rabce-Zdroju. Od tego momentu rokrocznie odbywają się spotkania mieszkańców czterech miast partnerskich - co roku w innym państwie i pod innym hasłem przewodnim. Celem spotkań jest przede wszystkim zacieśnianie więzów partnerstwa między instytucjami i obywatelami miast partnerskich, jak również rozwój współpracy, poprzez wspólną pracę nad projektami unijnymi.W 2013 roku Rabka-Zdrój podpisała kolejną umowę partnerską z węgierskim miastem Kiskunfélegyháza, które zainicjowało tą współpracę. Obie strony zobowiązały się do wspólnego działania w celu nawiązania kontaktów między mieszkańcami i instytucjami, a także podtrzymywania tradycyjnej przyjaźni polsko-węgierskiej i wymiany doświadczeń oraz udziału w międzynarodowych projektach.  

Rozpoczęcie współpracy z węgierskim partnerem otworzyło przed Rabką nowe możliwości pozyskania środkowych finansowych na projekty w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Ze środków tego funduszu finansowane są przedsięwzięcia, w których uczestniczą co najmniej trzy państwa z Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Węgry, Polska i Słowacja).