Kiskunfélegyháza

Miasto: Kiskunfélegyháza

Państwo: Węgry

Herb: 

 

Komitat: Bács-Kiskun

Ludność: ok 30 305

Strona www: www.kiskunfelegyhaza.hu

Kontakt:

Kiskunfélegyházi Polgármesteri Hivatal

6100 Kiskunfélegyháza, Kossuth u. 1.

Władze miasta:

Burmistrz Kiskunfélegyháza - József Csányi

Biuro ds. Partnerstwa w Kiskunfélegyháza

Osoba do kontaktu: Dobák Sára

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


 

Kiskunfélegyháza to 30-tysięczne miasto położone w regionie Bács-Kiskun, obejmującym obszar między Dunajem i Cisą - dwoma głównymi węgierskimi rzekami. Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym, jako że przecina je droga E75 i autostrada M5, wiodąca do oddalonej ok. 100 km na północny-zachód stolicy Węgier – Budapesztu.Po raz pierwszy miejscowość była wzmiankowana w dokumencie z 1389 roku, w którym pojawia się określenie "Feledház", tak bowiem brzmiała wcześniejsza nazwa tej osady.
W XVII wieku miasto zostało całkowicie zniszczone przez Turków i nie udało się go odbudowane aż do 1743, kiedy to zakończyło się tureckie panowanie w tym regionie. Wówczas to, na polecenie cesarzowej Marii Teresy, do Kiskunfélegyháza przeniesiono sąd i więzienie dla całego regionu Kiskun.

Obecnie głównym placem Kiskunfélegyháza jest Szabadság tér. Stoi przy nim Ratusz, który natychmiast zwraca uwagę wszystkich odwiedzających miasto. Został on wybudowany w stylu secesyjnym w 1912 r. i ozdobiony słynną węgierska ceramiką Zsolnay. Tuż obok, przy placu Petöfi'ego, stoi wybudowany w 1820 r. dom "Pod Łabędziem", w którym mieszkała rodzina słynnego węgierskiego poety Sándora Petöfi'ego. Od nazwiska poety pochodzi obecna nazwa miejsca, a na samym placu wzniesiono również jego pomnik.

Najbardziej znanym obiektem w Kiskunfélegyháza jest jednak bez wątpienia niewielkie Muzeum Kiskun. Muzeum składa się z kilku części. W jednym z budynków prezentowana jest wystawa malarstwa i przedmiotów znalezionych w czasie prac archeologicznych prowadzonych na pobliskim obszarze. Drugi budynek to dawne więzienie, w którym dziś oglądać można oryginalny wystrój cel czy wystawę narzędzi tortur. Na podwórzu muzeum stoi jeszcze młyn przeniesiony z wioski Mindszenty, z której pochodził słynny prymas Węgier József Mindszenty.


Miasteczko obok swojego dziedzictwa historycznego i kulturowego oferuje bogatą listę wydarzeń w ciągu roku, w tym szereg imprez kulturalnych i festiwali takich jak np. Festiwal Gęsi.

W Kiskunfélegyháza każdy może znaleźć relaks zarówno dla ciała jak i duszy. Jedną z głównych atrakcji miejscowości są wody termalne, z których skorzystać można w miejskim kąpielisku. Lecznicze wody wykorzystywane są także w Szpitalu i Centrum Rehabilitacji - jednym z najważniejszych ośrodków rehabilitacyjnych na Węgrzech.