Murrhardt

Miasto: Murrhardt

Państwo: Niemcy

Herb:

 

Kraj związkowy: Badenia-Wirtembergia

Związek regionalny: Stuttgart

Powiat: Rems-Murr

Ludność: 13 906

Urząd Miasta Murrhardt (Stadtverwaltung Murrhardt)

Rathaus
Marktplatz 10
71540 Murrhardt

Strona www: www.murrhardt.de


Władze miasta:

Burmistrz Murrhardt - Armin Mößner

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel. 07192 / 213-100


Biuro ds. Partnerstwa w Murrhardt

Rathaus - Marktplatz 10
71540 Murrhardt

 Osoba do kontaktu: Thomas Zeeb

Tel. 07192 / 213-202

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Murrhardt położone jest w Badenii-Wirtembergii, w krainie geograficznej Las Szwabsko-Frankoński. Miasto zajmuje tereny ruin dawnego obozu rzymskiego, części „Limes”, który był linią obronną granicy Cesarstwa Rzymskiego. „Limes” został w 2005 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

We wczesnych latach VIII wieku opat Walterich założył tutaj klasztor benedyktyński, wokół którego powoli powstało miasto. Do dziś stoi w tym miejscu stary kościół Walterichkirche, z którego rozciąga się przepiękny widok na miasto. Kościół kryje w swym wnętrzu wiele znalezisk pochodzących z VIII wieku. Na wzgórzu rozciąga się cmentarz także warty zobaczenia.
Murrhardt jest atrakcyjnym małym miastem, położonym w dolinie rzeki Murr. Otaczające je lasy tworzące naturalną barierę i pomaga zachować  rysy starego miasta. Po obu stronach doliny rzeki wznoszą się niewysokie zalesione wzgórza z pięknymi domami. Miasto charakteryzuje się architekturą typową dla stylu Schwarzwaldu - częściowo drewniane domy ze stromymi spadzistymi dachami. Na rynku stoi majestatyczny ratusz (Rathaus).
Miasteczko, mimo że niewielkie (niespełna 14 000 mieszkańców), tętni życiem. Pełne jest sklepów, banków, restauracji, zajazdów (Gasthaus) i kawiarni prowadzonych przez małych niezależnych kupców. Większość z tych placówek znajduje się w pobliżu pasażu miejskiego, co czyni robienie zakupów łatwym i przyjemnym. Wiele budynków posiada interesujące kute z żelaza i pozłacane szyldy wiszące na fasadach. Stylowy parking wielopoziomowy, wkomponowany w architekturę miasta gwarantuje wystarczającą ilość miejsc parkingowych.

W Murrhardt o każdej porze roku organizowane są liczne koncerty, wystawy i imprezy kulturalne. Sprzyja temu zaplecze organizacyjne- Festhalle, Stadthalle i sala w bibliotece miejskiej. Jest tu również duży park z muszlą koncertową, w której odbywają się plenerowe koncerty.

Murrhardt oferuje wiele możliwości uprawiania sportu i spędzania wolnego czasu (leśna ścieżka zdrowia, ścieżki rowerowe, basen, szlaki turystyczne, siłownie).