Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim

lista schroniska

Wybierz kontakt:

Kontakt

Adres:
ul. Zaryte 165 34-700 Rabka-Zdrój

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Telefon komórkowy: 608 791 020

http://www.lubon.pttk.pl

Pobierz informację jako: Wizytówka

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

 

     


Obiekt został wzniesiony w 1931 roku z inicjatywy Oddziału PTT w Rabce. Od tamtego czasu schronisko niewiele się zmieniło. Dzięki determinacji ówczesnych gospodarzy udało się uchronić je przed spaleniem przez Niemców w czasie II wojny światowej. Budynek schroniska został w 2009 roku wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Schronisko oferuje swoim gościom 25 miejsc noclegowych: 10 w głównym budynku oraz 15 w letniej bacówce oraz bufet turystyczny. W głównym budynku na piętrze znajduje się sala wieloosobowa z unikalnym układem okien wychodzących na cztery strony świata.

Obecnie jest to jedyne schronisko w Beskidzie Wyspowym. Dzięki malowniczemu położeniu na szczycie Lubonia Wielkiego rozciągają się z niego piękne widoki na pasma Beskidu Wyspowego, Makowskiego, Żywieckiego oraz Gorce i Tatry. Dojście szlakiem zielonym z  Rabki (ok. 2 godz.); szlakiem żółtym lub niebieskim z Rabki Zarytego (ok. 1,5 h).