Leśna Ścieżka Edukacyjna

Niedaleko od centrum Rabki-Zdroju (zaledwie 15 minut spaceru) ukryta w leśnej gęstwinie, znajduje się Ścieżka Edukacyjna. Usytuowana jest przy ulicy Podhalańskiej, na terenie Uroczyska „Krzywoń”, przy żółtym szlaku prowadzącym na Piątkową Górę. Długość Ścieżki przekracza nieco 2 kilometry, a jej pokonanie zajmuje około godziny.
Leśna Ścieżka Edukacyjna powstała w 2004 roku z myślą o turystach i okolicznych mieszkańcach, którzy szukają odpoczynku wśród pięknej przyrody, a jednocześnie mają ochotę na spędzenie wolnego czasu w sposób aktywny. Jest to miejsce interesujące dla wszystkich, zarówno tych starszych, jak i najmłodszych.  Ścieżka Edukacyjna to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także znakomite miejsce na lekcje przyrody dla dzieci i młodzieży.

Na samym początku trasy znajduje się stylowy, drewniany pawilon z przygotowanym miejscem na grill, gdzie można usiąść i w spokoju posilić się przed drogą. Nie jest to jedyne miejsce odpoczynku - idąc Ścieżką, co kilkaset metrów można odnaleźć takie punkty przystankowe.

Ponadto na odwiedzających czeka oczko wodne, moczary, punkt widokowy, źródełko i studnia oraz wiele atrakcji przyrodniczych opisanych na przejrzystych tablicach informacyjnych. Umieszczono na nich informacje m.in. jakie gatunki drzew rosną w okolicznych lasach, jakie ptaki, gady i płazy je zamieszkują.
Przystanki Leśnej Ścieżki Edukacyjnej:

  1. Wypoczynek i rekreacja.
  2. Gatunki drzew i krzewów.
  3. Życie w środowisku wodnym.
  4. Dokarmianie zwierząt i ochrona ptaków.
  5. Tereny podmokłe i bagienne.
  6. Przebudowa drzewostanu.
  7. Uprawy leśne i pułapki feromonowe.
  8. Powierzchnia doświadczalna – punkt widokowy.