Szlak Architektury Drewnianej

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce obejmuje 251 najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych tego regionu. Są to kościoły, cerkwie, dzwonnice, dwory, chaty, spichlerze i skanseny.

Więcej informacji o szlaku znaleźć można na stronie: www.drewniana.malopolska.pl

Na trasie tego szlaku znajdują się dwa obiekty z obszaru gminy Rabka-Zdrój: kościół pw. Św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju oraz kościół pw. Świętego Krzyża w Rdzawce.


Kościół pw. Św. Marii Magdaleny – muzeum

Kościół położony jest na rogu ulic Orkana i Sądeckiej, nieopodal dworca kolejowego w Rabce-Zdroju.Świątynię wzniesiono w 1606 roku na miejscu poprzedniej. W XVIII wieku dobudowano do niej zakrystię, masywną wieżę oraz przekształcono wnętrze. Jest to bardzo duża budowla, w której uwagę zwraca potężna, szersza od nawy izbicowa wieża. Wnętrze nakryte pozornymi sklepieniami, pokrywa bogata polichromia z 1802 roku. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII i XIX wieku.

Ekspozycja muzealna obejmuje elementy kulturalne mieszkańców Rabki i okolic. Zgromadzono tu m.in. stroje ludowe sprzęty gospodarskie i  kolekcje świątków.

Zobacz również szczegółowy opis obiektu Kościół drewniany pw. Św. Marii Magdaleny- muzeum

 

Kościół pw. Świętego Krzyża w Rdzawce

Kościół został wybudowany w 1757 r. z fundacji wojewody Jana Wielopolskiego. W 1994 roku częściowo spłonął (prawdopodobnie w wyniku podpalenia), lecz kilka lat później został odbudowany. Nawa i prezbiterium świątyni nakryte są wspólnym dachem. Na kalenicy wznosi się duża wieżyczka na sygnaturkę. Wnętrze zdobi barwna polichromia wykonana po pożarze w 1994 roku, lecz wzorowana na oryginalnej.

Zobacz również szczegółowy opis obiektu Kościół pw. Świętego Krzyża na Piątkowej Górze