Wycieczki 4 - 6 godzin

TRASA: NA LUBOŃ WIELKI


WARIANT A

Rabka-Zdrój szlak niebieski - przeł. pod Grzebieniem - Rabka Zaryte szlak żółty - Luboń Wielki  szlak zielony - Rabka-Zdrój

Znaki niebieskie, żółte i zielone; długość trasy: 14,6 km; czas przejścia: 4h 30 min


Z Rabki wędrujemy szlakiem niebieskim w górę ul. Kościuszki i dalej przez przeł.  pod Grzebieniem schodzimy do dzielnicy Rabki-Zarytego. Szlak doprowadza nas do drogi głównej, którą przechodzimy ok 150 m. następnie szlak niebieski skręca w lewo a my podążamy dalej wzdłuż jezdni ok 100 m, aż napotkamy znaki żółte, również skręcające w lewo. Szlak żółty, zwany Percią Borkowskiego, prowadzi przez rezerwat przyrody nieożywionej z największym w Beskidzie Wyspowym kamiennym gołoborzem. Na wierzchołku Lubonia znajduje się jedyne schronisko PTTK w Beskidzie Wyspowym, powstałe w latach trzydziestych XX wieku i wpisane do rejestru zabytków. Tuż obok schroniska w 1961 roku stanął maszt wieży radiowo-telewizyjnej.

 

WARIANT B

Naprawa szlak niebieski - Luboń Mały - Luboń Wielki szlak zielony - Rabka-Zdrój

Znaki niebieskie; długość trasy: 15 km; czas przejścia: 4h

 

Dojazd do Naprawy - z dworca busów w Rabce (ul. Jana Pawła II) możemy dojechać autobusami zmierzającymi do Krakowa. Wysiadamy na przystanku os. Mały Luboń w Naprawie – przy szosie zakopiańskiej obok „Karczmy po sosnami” i baru "Sponti".

Atrakcje na trasie: Na szczycie Lubonia Wielkiego jedyne schronisko PTTK w Beskidzie Wyspowym, wybudowane w 1931 roku i wpisane do rejestru zabytków oraz wieża przekaźnikowa wybudowana w roku 1961.


 
TRASA: NA STARE WIERCHY
 

WARIANT A

szlak czerwony Rabka-Zdrój - Stare Wierchy - Rabka-Zdrój

Znaki czerwone; długość trasy: 19 km; czas przejścia: 5h 10min


Wycieczka Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Maciejową i dalej na Stare Wierchy. Na trasie dwa obiekty turystyczne: bacówka PTTK na Maciejowej wybudowana w latach 70-tych ubiegłego wieku i schronisko PTTK im. Czesława Trybowskiego na Starych WierchachW rejonie Starych Wierchów docieramy do granic Gorczańskiego Parku Narodowego, o czym informuje nas tablica obok schroniska.

 

WARIANT B

Rdzawka szlak niebieski - Stare Wierchy szlak czerwony - Rabka-Zdrój

Znaki niebieskie i czerwone; długość trasy: 15 km; czas przejścia: 3h 45min


Dojazd do Rdzawki - z dworca przy ul. Jan Pawła II dojazd busami kursującymi do Nowego Targu i Zakopanego przez Rdzawkę. Należy wysiąść na przystanku w Rdzawce przy stacji benzynowej i motelu "U Guta" obok szosy zakopiańskiej. Z tego miejsca roztacza się piękna panorama na Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Tatry i Babią Górę. Wyruszamy szlakiem niebieskim, który bardzo łagodnie prowadzi nas aż na Stare Wierchy. Po drodze w rejonie szczytu Jaworzyna mijamy górną stację wyciągu narciarskiego w Obidowej. Na polanie Stare Wierchy znajduje się schronisko PTTK im. Czesława Trybowskiego i węzeł szlaków turystycznych. Do Rabki schodzimy szlakiem czerwonym przez Maciejową.


 

TRASA: Z MSZANY DO RABKI

szlak czarny Mszana Dolna - Potaczkowa - Adamczykowa - przł. pod Grzebieniem - Rabka-Zdrój

Znaki czarne; długość trasy: 16 km; czas przejścia: 3h 30min


Dojazd do Mszany Dolnej - z Rabki do Mszany busy kursuje bardzo często. W Mszanie wysiadamy na dworcu autobusowym i wędrujemy do Parku Miejskiego, gdzie rozpoczyna się czarny szlak. Został on otwarty w 2011 roku i nadano mu imię Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego, osób zasłużonych dla rozwoju turystyki górskiej w tym regionie. Szlak jest bardzo atrakcyjny ze względu na piękne widoki na Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry. Na szczycie Potaczkowej znajduje się ołtarz polowy i wzniesiony w 2000 roku krzyż milenijny. Do dzielnicy Rabki - Słone schodzimy wschodnimi stokami Grzebienia, a znaki czarne prowadzą nas później aż do rabczańskiego Parku Zdrojowego.


 

TRASA: PĘTLA WOKÓŁ GMINY

Rabka-Zdrój szlak czerwony - Maciejowa szlak zielony - Ponice - Rdzawka - Piątkowa Góra - szlak żółty - Rabka-Zdrój

Znaki czerwone, zielone i żółte; długość trasy: 20 km; czas przejścia: 5h 10 min

(w przeciwnym kierunku 5h 10 min.)


Trasa w formie pętli, dzięki której możemy poznać Rabkę i dwie miejscowości należące do gminy: Ponice i Rdzawkę. Jest opcja dla bardziej wprawionych turystów, gdyż trasa prowadzi na przemian w górę i dół, a suma podejść wynosi ok 600 m. Najpierw wędrując z Rabki czerwonym szlakiem docieramy do bacówki PTTK na Maciejowej. Stamtąd szlakiem zielonym schodzimy do wsi Ponice, a następnie rozpoczynamy wspinaczkę przez grzbiet Świńskiej Góry do miejscowości Rdzawka i dalej na szczyt Piątkowej Góry. W Rdzawce, przy zakopiańskiej szosie znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża z 1757, spalony w 1994 r. odbudowany i ponownie konsekrowany w 2002r. Poniżej kościoła, przy szosie źródełko nazwane Pocieszną Wodą, gdyż „dawało pocieszenie w zdrowiu”. Od kościoła schodzimy szlakiem żółtym przez grzbiet Krzywonia do centrum Rabki-Zdroju.