Wycieczki do 4 godzin

 

TRASA 1: DO POCIESZNEJ WODY


WARIANT A

szlak żółty Rabka-Zdrój - Piątkowa Góra- Rabka-Zdrój

Znaki żółte; długość trasy: 11 km; czas przejścia: 2h 15 min

 

Szlak rozpoczyna się w centrum uzdrowiska na skraju Parku Zdrojowego. Dalej prowadzi w górę potoku Pocieszna Woda przez teren uroczyska „Krzywoń”. Na zboczu Krzywonia powstała Leśna Ścieżka Edukacyjna – 2 kilometrowa trasa z oznakowanymi przystankami i miejscem na grilla. Ze stoków Piątkowej Góry roztaczają się piękne widoki na okoliczne pasma górskie m.in. Tatry i Babią Górę. Przy zakopiańskiej szosie znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża z 1757 roku. Poniżej kościoła, przy szosie źródełko nazwane Pocieszną Wodą, gdyż „dawało pocieszenie w zdrowiu”.

 

WARIANT B

Rdzawka szlak zielony - Piątkowa Góra szlak żółty - Rabka Zdrój

Znaki zielone i żółte. długość trasy: 7,3 km; czas przejścia: 1h 45 min

 

Dojazd do Rdzawki (7 km od Rabki-Zdroju) - z rabczańskiego dworca busów mniej więcej co godzinę kursują autobusy do Rdzawki. W miejscowości należy wysiąść na przystanku "Sołtysówka”, nieco poniżej kościoła. Najpierw wędrujemy widokowym szlakiem zielonym na Piątkową Górę, a następnie schodzimy szlakiem żółtym do uzdrowiska.

Atrakcje na trasie: drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża z 1757 roku; poniżej kościoła, przy szosie źródełko "Pocieszna Woda"; na zboczu Krzywonia Leśna Ścieżka Edukacyjna.


 

TRASA 2: NA MACIEJOWĄ

 

WARIANT A

szlak czerwony  Rabka Zdrój - Bacówka na Maciejowej - Rabka-Zdrój

Znaki czerwone; długość trasy: 11 km; czas przejścia: 3h 15 min

Oznakowany kolorem czerwonym szlak na Maciejową to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Przez Rabkę przebiega on obok Muzeum im. Władysława Orkana i dworca kolejowego, a dalej przez Park Zdrojowy i na końcu ulicami Nowy Świat, Dietla i Gorczańską. Ponad ostatnimi zabudowaniami rozpościerają się widoki na centrum Rabki i Beskid Wyspowy. Na polanie Maciejowa napotkamy orczykowy wyciąg narciarski „Maciejowa-Ski”, a na polanie Przysłop bacówkę PTTK wybudowaną w latach 70-tych ubiegłego wieku. Z tarasu schroniska roztaczają się piękne widoki na Tatry, Babią Górę, Beskid Makowski i Pasmo Podhalańskie.

 

WARIANT B

Rabka-Zdrój szlak czerwony - Bacówka na Maciejowej szlak czerwonyszlak czarny Rabka Słone szlak niebieski - Rabka-Zdrój

Znaki czerwone, czarne i niebieskie; długość trasy: 11 km; czas przejścia: 3h

(w przeciwnym kierunku 2h 50 min)


Trasa ma formę pętli. Czerwonym szlakiem docieramy z centrum uzdrowiska na Maciejową, a schodzimy szlakiem czarnym do dzielnicy Rabki - Słonego i dalej za znakami niebieskimi ulicą Poniatowskiego docieramy do centrum Rabki.

Atrakcje na trasie: bacówkę PTTK wybudowaną w latach 70-tych ubiegłego wieku. Punkt widokowy przy schronisku - piękne panoramy Tatr, Babiej Góry, Beskidu Makowskiego i Pasma Podhalańskiego.


 

TRASA 3: DO WIEŻY WIDOKOWEJ


Rabka-Zdrój szlak niebieski - Królewska Góra - Rabka-Zdrój

Znaki czarne i niebieskie; długość trasy: 7 km; czas przejścia: 2h

 

Z Rabki znaki niebieskie, które poprowadzą nas ul. Kościuszki, a dalej przez przełęcz pod Grzebieniem. Następnie szlak niebieski schodzi w dół, w kierunku Rabki-Zarytego, a pośród drzew widzimy już drewniana wieżę widokową. Aby do niej dotrzeć musimy ok 200 m przejść leśną ścieżką bez znaków. 25-metrowa wieża widokowa usytuowana jest obok górnej stacji wyciągu narciarskiego "Polczakówka". Z jej szczytu rozpościerają się piękne widoki na okoliczne pasma górskie.


Zobacz również Leśna Ścieżka Edukacyjna