O Rabce-Zdroju

 

Rabka-Zdrój położona jest w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim, u zbiegu dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych z Krakowa do Zakopanego i z Bielska-Białej do Nowego Sącza. Obszar gminy ma powierzchnię 69 km2, a w jej skład wchodzi miasto uzdrowiskowe Rabka-Zdrój oraz trzy sołectwa: Chabówka, Rdzawka i Ponice.

Miejscowość położona jest w malowniczej kotlinie, którą tworzą wpadające do rzeki Raby potoki Poniczanka i Słonka, u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, na wysokości 500-600 m n. p. m.

Bogactwami naturalnym Rabki-Zdroju są solanki, które wykorzystuje się w kuracjach pitnych, kąpielowych i wziewnych. W Parku Zdrojowym, w pobliżu źródła „Helena” funkcjonuje - otwarta jako pierwsza w Małopolsce - ogólnodostępna tężnia solankowa, a także pijalnia wód mineralnych.

     

Rabka-Zdrój oferuje szeroką gamę zabiegów i porad specjalistycznych. Do dyspozycji kuracjuszy oddane są liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego i krążenia, alergii, schorzeń reumatycznych i nerwic.

Sercem uzdrowiska jest zrewitalizowany w ostatnich latach Park Zdrojowy. Park został podzielony na dwie części: strefę słońca i cienia. Strefa słońca pełni funkcję spacerowo-reprezentacyjno-wypoczynkowe, natomiast strefa cienia ma charakter spacerowo-refleksyjny i nawiązuję do atmosfery parku angielskiego.

Park to doskonałe miejsce relaksu zarówno dla kuracjuszy i turystów, jak i mieszkańców miasta. Przez cały rok zaprasza spacerowiczów - wiosną i latem jest oazą zieleni, jesienią cieszy oko barwami liści, a zimą - przysypany białym puchem tworzy bajkowy krajobraz. Prócz pięknej przyrody park oferuje odwiedzającym zespół urządzeń sportowych na ścieżce zdrowia oraz place zabaw dla dzieci.

W Rabce-Zdroju obok głównej funkcji uzdrowiskowej szczególnie rozwija się turystyka. Atrakcyjne położenie u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, sprawia że jest to doskonały punkt wyjścia na wycieczki górskie. Przez miasto i w jego okolicy przebiega wiele szlaków turystycznych. Oferta rekreacyjno - sportowa gminy obejmuje także szlaki Nordic Walking, skatepark oraz letni basen.

Rabka-Zdrój przyciąga również zimą. Kiedy przyroda zasypia i pokrywą się śniegiem, miejscowość przeistacza się w narciarski kurort. Na miłośników białego szaleństwa czekają doskonale przygotowane stoki do narciarstwa zjazdowego oraz trasy do narciarstwa biegowego. W centrum miasta zimową porą funkcjonuje lodowisko.

W 1996 roku w trakcie I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu, Kapituła Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewoda Nowosądecki postanowili przyznać Rabce tytuł „Miasto Dzieci Świata”. W związku z tym co roku hucznie obchodzony jest tutaj Dzień Dziecka.

Na najmłodszych, i tych troszkę większych, czekają w Rabce-Zdroju liczne atrakcje. Zaprasza Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland. Karuzele, gokarty, kolejka górska i koło młyńskie to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na odwiedzających Rabkoland. Na terenie Parku można również zwiedzić Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Dom Rekordów i Osobliwości. Dzieci koniecznie powinny odwiedzić Teatr Lalek „Rabcio”, który zaprasza najmłodszych na pełne śmiechu przedstawienia.

Innym charakterystycznym elementem Rabki-Zdroju jest folklor i góralskie tradycje. W gminie działa kilka zespołów regionalnych, których repertuar obejmuje taniec, śpiew i muzykę góralską.

      

Osławioną atrakcją miasta są warsztaty garncarstwa, rzeźbiarstwa, bibułkarstwa i malowania na szkle. Interesującą ekspozycję można zobaczyć w rabczańskim Muzeum im. W. Orkana, a także w licznych galeriach sztuki ludowej.


Historia Rabki

Uzdrowisko

Ciekawostki

Miasta Partnerskie

Honorowi Obywatele