Uzdrowisko

Historia

Informacje o rabczańskich solankach odnaleźć można już w XIII wiecznych dokumentach. O dawnej eksploatacji słonych wód świadczą również zachowane do dziś nazwy miejscowe: osiedle Słone i potok Słonka. Miejscowa ludność od stuleci wykorzystywała słone wody na własne potrzeby. Z czasem zaczęto interesować się solankami pod kątem ich właściwości leczniczych.

Pierwsza drukowana wzmianka o zdrowotnych cechach rabczańskich solanek pochodzi z 1721 roku. Jednak dopiero w 1858 roku wykonano po raz pierwszy analizę chemiczną tych wód. Uzyskane wyniki były sensacyjne – rabczańskie źródła okazały się jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Dzięki inicjatywie profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Józefa Dietla w 1864 uruchomiono tutejsze uzdrowisko. Ówczesny dziedzic Rabki Julian Zubrzycki otworzył w Rabce pierwsze łazienki i pijalnie wód.


Pijalnia   Dawna pijalnia


Rabka już pod koniec XIX stulecia zyskała renomę uzdrowiska dziecięcego. Z inicjatywy doktora Macieja Leona Jakubowskiego w 1887 roku otwarto tu pierwszy na ziemiach polskich, a trzeci w Europie Zakład Leczenia Dzieci Skrofulicznych, czyli chorych na gruźlicę.

W okresie międzywojennym Rabka cieszyła się sławą międzynarodową. W latach powojennych uzdrowisko było także ważnym ośrodkiem leczenia gruźlicy.

 

Oferta uzdrowiskowa

Uzdrowisko Rabka-Zdrój położone jest w rejonie bioklimatycznym VI „podgórskim i górskim”, odznaczającym się dużym zróżnicowaniem warunków bioklimatycznych, o typie umiarkowanym i silnie bodźcowym.

Klimat Rabki cechuje korzystny stopień nasłonecznienia i niewielką ilość odpadów, a położenie w górskiej kotlinie zapewnia osłonę od silnych wiatrów. Dobre warunki solarne, brak nadmiernych upałów i ostrych mrozów sprzyjają leczeniu klimatycznemu, które może być tu prowadzone przez cały rok.

Do bogactw naturalnych Rabki-Zdroju należą wody mineralne. Są to silne solanki chlorkowo-sodkowo-jodkowe, które stosuje się w kuracjach kąpielowych, pitnych i wziewnych.

Podstawowy profil leczenia rabczańskiego uzdrowiska to choroby układu oddechowego, krążenia, niedokrwistości, choroby alergiczne, astma oskrzelowa, skaza wysiękowa, reumatyzm, cukrzyca, choroby przemiany materii, miażdżyca i nerwice.

 

Aktualnie bazę uzdrowiskowo-sanatoryjną tworzą:


    Uzdrowisko Rabka S.A.:

Centrum Zdrowia i Urody

„Rabczański Zdrój - Medical SPA"

Willa „Świt”

Sanatorium „Jagiellonka”

Sanatorium „Leśne Wzgórze”

Uzdrowiskowy Szpital Kardiologiczny

Uzdrowiskowy Szpital Kardiologii Dziecięcej „Olszówka”

www.uzdrowisko-rabka.pl

 

    

Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. dr Adama Szebesty       

www.scru.pl

  

    

Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc  im. Jana i Ireny Rudników  O/Rabka-Zdrój

www.zpigichp.edu.pl

 

 

Sanatorium „Cegielski”     

www.sanatorium-cegielski.pl