Ponice

 

Ponice

Ponice to urocza  miejscowość, położona w gminie Rabka-Zdrój, w zachodniej części Gorców. Główną osią wsi jest rzeka Poniczanka, spływającą ze zboczy Starych Wierchów. Największą atrakcją turystyczną jest pasmo przepięknych Gorców, które otaczające całą wieś.

Ponice to doskonała baza wypadowa w góry. Zielonym szlakiem można dojść na Maciejową(815 m n.p.m.), gdzie znajduje się urokliwa bacówka. Czerwony szlak natomiast prowadzi na Stare Wierchy i dalej na Turbacz (1310 m n.p.m.). Polany i leśne ścieżki zachęcają do długich spacerów i podziwiania widoków.

 Wystarczy raz przyjechać do Ponic by zostawić tu swoje serce na zawsze. Ta niewielka wieś ma stałych wielbicieli, którzy wracają tu aby obcować z naturą,  w  ciszy i spokoju kontemplować z przyrodą.  Można tu przyjechać o każdej porze roku. Wiosną podziwiać piękne pola krokusowe, latem cieszyć się zielenią, spacerować po lesie zbierając grzyby, jesienią zachwycać się pięknymi kolorowymi drzewami, a w zimie szusować na nartach.

Położenie Ponic na styku kultury podhalańskiej i krakowskiej sprawiło, że wykształcił się tutaj specyficzny rodzaj gwary, strojów i obyczajów. Mieszkańcy Ponic w szczególny sposób dbają o tradycję i folklor. Organizowane są różne przedsięwzięcia  mające na celu zachowanie i ochronę  kultury tj. konkurs palm, święcenie pokarmów wielkanocnych, posiady góralskie,dożynki . Corocznie organizowany jest festyn regionalny, odbywający się w ostatnią niedzielę lipca  koło budynku szkoły. Przy ZSPiG prężnie działa zespół regionalny PRYMNI. Liczy on sobie obecnie przeszło 40 osób i jest wielopokoleniowy. W trakcie zajęć uczestnicy uczą się tańca i śpiewu z regionu podhalańskiego oraz elementów kultury zagórzańskiej. Urząd Miejski w Rabce – Zdroju wspiera te działania w ramach projektu „Ponice regionalnie”.

 

 

 

Warto zobaczyć:

  • Stary kościółek na Sołtysówce-zbudowany ze zwykłego kamienia rzecznego,. Powstał on prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, początkowo jako przydrożna kaplica prywatna, którą stopniowo rozbudowywano. To tutaj rodził się miejscowy kult religijny, w którym niemałą rolę odgrywał obraz Matki Bożej Częstochowskiej, darzony przez miejscowych szczególnym uwielbieniem z uwagi na swoje cudowne, jak powszechnie uważali, właściwości.
  • Liczne kapliczki przydrożne - prawdziwi świadkowie historii.
  • Zabytkowy młyn wodno - parowy na pograniczu Rdzawki i Ponic.
  • Nieliczne zabytki drewnianego budownictwa ludowego.
  • Kotelnica - legendarne miejsce ukrytego skarbu, stylowe, kamienne piwniczki i dziewiczy krajobraz górnego biegu Poniczanki.
  •  Z Ponic prowadzą także krótkie ale niezwykle malownicze podejścia turystyczne na Maciejową i Stare Wierchy.

Organizacje zrzeszające mieszkańców Ponic to: OSP, Stowarzyszenie " Poni...ce do kłębka" i Koło Gospodyń Wiejskich.

 

Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia „Poni…ce do kłębka”

www.ponice.rabka-net.pl