Miasteczko Ruchu Drogowego

Miasteczko ruchu drogowego znajduje się w Parku Zdrojowym, w okolicy kortów tenisowych, obok Skate i Trial Parku.


 

Na terenie miasteczka występują wszystkie elementy ruchu drogowego, m.in.: skrzyżowanie o ruchu okrężnym, skrzyżowanie równorzędne, skrzyżowanie ze znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu , skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, przejścia dla pieszych, przejazdy dla rowerów, tory tramwajowe i kolejowe z przejazdem.

Dzięki powstałemu miasteczku młodzi rowerzyści mogą sprawdzić w praktyce swoją znajomość przepisów ruchu drogowego.  Poziome i pionowe znaki ruchu drogowego oraz możliwe „przeszkody” (np. tory kolejowe) pozwalają dzieciom poznać zasady ruchu drogowego i nauczyć się ich przestrzegania w codziennym życiu. Najmłodsze dzieci mają tutaj możliwość nauki bezpiecznego poruszania się po drodze w charakterze pieszego (np. jak prawidłowo przechodzić przez ulicę).

Joanna Pałka

Nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Rabka-Zdrój” Pani Joannie Pałce nastąpiło na podstawie Uchwały Nr XXII/153/16 Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju z dnia 25 maja 2016 roku.


 

Urodziła się 28.02.1943 r. we Lwowie. W 1959 r. przyjechała do Polski jako repatriantka  i osiedliła się w Rabce-Zdroju. Kwalifikacje zawodowe zdobyła, kończąc kolejno: Szkołę Pielęgniarską Asystentek w Rabce-Zdroju, Studium Medyczne w Zakopanem, Studium Nauczycielskie w Warszawie. Tytuł magistra pielęgniarstwa uzyskała na Akademii Medycznej w Lublinie w 1980 r. Studia Podyplomowe z Zarządzania Oświatą ukończyła w Oddziale Doskonalenia Nauczycieli  w Krakowie. Uzyskała I i II stopień specjalizacji z Organizacji i Zarządzania oraz I stopień specjalizacji z nauczania pielęgniarstwa (anatomia i chirurgia). Zdobyte szerokie wykształcenie wykorzystała przez cały okres pracy zawodowej, podejmując działania na rzecz kształcenia młodzieży uczącej się w Rabce-Zdroju. W latach 1963-1976 pracowała jako pielęgniarka w Instytucie Chorób Płuc. Od 1976 do 2001 pełniła funkcję dyrektora, utworzonego przez nią, Medycznego Studium Zawodowego. W latach 2001-2003 była Kanclerzem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu z siedzibą w Rabce-Zdroju. W latach późniejszych uczelnia ta została przekształcona w Państwową Podhalańską Wyższą Szkołę Zawodową i przeniesiona do Nowego Targu.

 

Poza pracą zawodową angażowała się w pracę społeczną na rzecz mieszkańców Rabki-Zdroju. Była inicjatorką, założycielką i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku powstałego w 2006 r. Stowarzyszenie to działa aktywnie nadal. Dwukrotnie pełniła funkcję radnej Rady Miasta w Rabce-Zdroju i przewodniczącej Komisji Edukacji. Jest współautorką artykułów  nt. pielęgniarstwa zamieszczanych w prasie  fachowej („Pielęgniarka i Położna”, „Magazyn Pielęgniarki”). Za swoją działalność na niwie zawodowej i społecznej została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Odznaką „Zasłużony dla Ziemi Nowosądeckiej”.

Joanna Pałka to osoba, która swoją blisko 50-letnią pracę zawodową  i społeczną poświęciła działaniom na rzecz naszego miasta. Priorytetem dla niej były sprawy związane z kształceniem młodego pokolenia. Wiele wysiłku włożyła w utworzenie nowych placówek oświatowych na terenie Rabki-Zdroju. Po zakończeniu pracy zawodowej nie zaniechała starań o ciągłość edukacji, podjęła się utworzenia placówki kształcenia dla seniorów. Powołany przez nią Uniwersytet Trzeciego Wieku nadal aktywnie działa i daje możliwość stałego rozwoju osobom pokolenia 50+. Działania Stowarzyszenia wpisały się na stałe w ofertę kulturalną miasta i mają znaczny udział w promocji Rabki-Zdroju.


Pracownia Ceramiczna Klajster Majster

W pracowni Klajster Majster powstaje ceramika użytkowa, dekoracyjna, artystyczna, tworzona także na indywidualne zamówienie. Tu powstają finezyjne misy zdobione kolorowymi szkliwami i wzorami, zestawy kuchenne i łazienkowe o ciekawych formach, unikatowe detale wystroju wnętrz takie jak: płytki ceramiczne, umywalki, lampy, ale również wesołe zawieszki, pięknie barwiona biżuteria i inne.

 

 

ul. Sądecka 15

34-700 Rabka-Zdrój

tel. 600 067 029, 503 684 356

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.klajstermajster.wix.com/pracownia

Zola Park

ZOLA PARK s.c.
ul.Smrekowa 8/4
34-700 Rabka

telefon: 501 644 203

witryna: http://www.zolapark.rabka-net.pl/

Zola Park znajduje się na terenie Parku Zdrojowego przy Alei Jordana (między Tężnią Solankową a parkiem linowym).

 

Zola Park proponuje rozrywki takie jak: Paintball, Segway, Quady, Hulajnogi. Dysponuje również wypożyczalnią tych urządzeń.

 

Godziny otwarcia:

lipiec, sierpień wrzesień: poniedziałek – piątek 1000 - 1900, sobota – niedziela 1000 - 2000

 

 


Kino "Śnieżka"


 Wspólnie z słowackim miastem Stará Ľubovňa został złożony wniosek o dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka, zakładający modernizację centrów czasu wolnego w obu miejscowościach, w ramach projektu „KOSTKA". Dzięki temu Rabka-Zdrój może się teraz pochwalić pięknym obiektem należącym do Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych.
Ciekawostką jest to, że w tym samym czasie, kiedy film ma premierę w Warszawie, Krakowie, Nowym Jorku, może być również wyświetlany w Rabce-Zdroju.
Oficjalne otwarcie Kina "Śnieżka" w Rabce-Zdroju miało miejsce 23 maja 2015 roku.


Więcej informacji o kinie


 

Kino "Śnieżka"
Nowy Świat 8 
34-700 Rabka Zdrój
tel. 18 544 74 72

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.