Szlak Papieski

 



Szlak Papieski jest to ogólna nazwa szlaków turystycznych biegnących ścieżkami, które przed laty przemierzał Karol Wojtyła - najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał oraz które odwiedzał jako papież Jan Paweł II. Szlaki papieskie nie są osobno wytyczonymi trasami, prowadzone zostały np. po istniejących szlakach górskich PTTK. W niektórych miejscach stanęły na nich specjalne tablice informacyjne oraz drogowskazy.


Przez gminę Rabka-Zdrój przebiegają dwa odcinki Szlaku Papieskiego:

1) Rabczańsko-Mszański (Zagórzański) w Beskidzie Wyspowym

2) Podhalański Szlak Papieski w Gorcach


Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym

Szlak Zagórzański został otwarty w pięćdziesiątą rocznicę dwudniowej wycieczki ks. Karola Wojtyły z młodzieżą w czerwcu 1953 roku z Rabki przez Luboń Wielki, Lubogoszcz, Śnieżnicę i Ćwilin do Kasiny oraz w przypadającą równocześnie pięćdziesiątą rocznicę nadania praw miejskich uzdrowisku Rabka. Nazwa szlaku pochodzi od grupy etnicznej górali Zagórzan, zamieszkujących ten rejon.

Szlak rozpoczyna się w centrum Rabki Zdroju, na skrzyżowaniu szlaków turystycznych – w Parku Zdrojowym przy symbolicznym głazie-pomniku Jana Pawła II, przy którym umieszczono rzeźbę przedstawiającą Ojca Świętego w stroju turystycznym. Szlak biegnie dalej przez Zaryte, Luboń Wielki, Przełęcz Glisne, Szczebel, Lubogoszcz, Kasinę Wielką, MOREKO na Śnieżnicy, Przełęcz Gruszowiec, Ćwilin, Jurków, Mogielicę, Jasień, Ostrą – do Mszany Dolnej.



 

Rabka-Zdrój

W mieście warto odwiedzić kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, w którym biskup Karol Wojtyła w latach 1953-58 głosił rekolekcje dla młodzieży licealnej. Nocował wówczas w Białym Dworku przy ul. Orkana, na froncie którego znajduje się obecnie tablica pamiątkowa. Kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus jest pierwszym kościołem w Polsce pod wezwaniem tej Świętej. W 1978 roku kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, erygował tutaj parafię – ostatnią przed objęciem Stolicy Piotrowej.

W kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w 1960 r. bp Wojtyła udzielił sakramentu bierzmowania 1370 osobom z Rabki i okolic.


Msze św. w niedziele i święta: 

  • Kościół pw. św. Teresy: 7.00, 9.00, 10:30, 12.00, 19.00 (zimą 17.00)
  • Kaplica Szpital Miejski: 7.00
  • Kaplica Dom Pomocy Społecznej: 15.00
  • Kaplica Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc: 16.00
  • Kaplica Śląskie Centrum Rehabilitacyjno Uzdrowiskowe: 17.00
  • Kościół pw. św. Marii Magdaleny: 6.00, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.30.


Godny zwiedzenia jest stary kościół modrzewiowy z XVII wieku, obecnie muzeum im. Władysława Orkana (ekspozycja etnograficzna dotycząca m.in. Zagórzan – górali z Beskidu Wyspowego).

  

 

Podhalański Szlak Papieski

Drugi odcinek Szlaku Papieskiego prowadzi z Rabki Zdroju wzdłuż żółtego szlaku turystycznego na Piątkową Górę (715 m n.p.m.), a dalej do Raby Wyżnej.

Piątkowa Góra to bardzo atrakcyjne widokowo wzniesienie. Podziwiać stąd można piękne panoramy na okoliczne pasma górskie m.in. Tatry i  Babią Górę.

Tuż przy Piątkowej Górze, po drugie stronie zakopiańskiej szosy, znajduje się drewniany kościół pw. Św. Krzyża, z 1775 roku. Legenda głosi, że w miejscu którym stoi obecnie świątynia, zbójcy napadli bogatego kupca. Gdy na ich widok wykrzyknął „Święty Krzyżu, ratuj mnie”, nad jego wozem rzeczywiście ukazał się krzyż, co przeraziło napastników i uciekli. Kupiec w akcie wdzięczności za ocalenie miał ufundować świątynie w tym miejscu. W rzeczywistości fundatorem świątyni był Jan Wielopolski, ówczesny właściciel pobliskiej Rabki. Obecnie kościołem opiekują się księża marianie z pobliskiej parafii w Rdzawce.


Msze św. w niedziele i święta: 8.00, 9.00, 10.00


Kościół otaczają piękne lipy – pomniki przyrody. Poniżej świątyni, po drugiej stronie drogi znajduje się źródełko zwane Pocieszną Wodą. Miejscowa ludność wierzyła, że woda tryskająca z tego źródła ma właściwości uzdrawiające.

Więcej informacji na stronie: www.szlakipapieskie.pl