Gorczański Park Narodowy
- Szczegóły
Starania o utworzenie w Gorcach parku narodowego trwały od lat 70-tych ubiegłego wieku. Zakończyły się one sukcesem w 1981 roku. Gorczański Park Narodowy (GPN) powstał jako czternasty park narodowy w Polsce, a piąty w Karpatach. Park ma 7029 ha i obejmuje najatrakcyjniejszą, głównie centralną część pasma górskiego Gorców. Poza granicami GPN znajduje się kopuła szczytowa najwyższego gorczańskiego wzniesienia – Turbacza (1310 m n.p.m.). Dyrekcja Parku mieści się w Porębie Wielkiej, a symbolem parku jest salamandra plamista, największy płaz ogoniasty występujący w Polsce.
Przyroda i edukacja
Park został stworzony w celu ochrony puszczy karpackiej, polan reglowych, gorczańskiej flory, a szczególnie osobliwości roślinnych takich jak gatunki alpejskie, subalpejskie oraz fauny reprezentowanej m.in. przez rzadkie w skali europejskiej gatunki ptaków: głuszca, puszczyka uralskiego oraz wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt: traszkę karpacką, rysia i niedźwiedzia brunatnego.
Na terenie GPN wytyczono 10 ścieżek edukacyjnych prowadzących przez najciekawsze zakątki parku. Wędrówka nimi umożliwia poszerzenie wiedzy o dziedzictwie przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Trasy przygotowano w formie pętli i oznakowano białym kwadratem z zielonym ukośnym paskiem. Na początku każdej z nich znajduje się tablica z mapą i ogólnymi informacjami o ścieżce.
1. Dolina potoku Turbacz (Koninki)
2. Na Turbaczyk (Koninki)
3. Wokół doliny Poręby (Koninki)
4. Park podworski hr. Wodzickich. Góra Chabówka (Poręba Wielka, przy dyrekcji GPN)
5. Dolina Gorcowego Potoku (Lubomierz)
6. Dolina Kamienicy (Lubomierz)
7. Z Łopusznej na Janówki (Łopuszna)
8. Dolina potoku Jaszcze (Ochotnica Górna)
9. Z Turbacza na Jaworzynę Kamienicką (dwa najwyższe szczyty w Gorcach)
10. Partyzancką ścieżką na Turbacz (Łopuszna).
Turystyka
Gorce to wspaniale miejsce do uprawiania turystyki, zarówno pieszej jaki i rowerowej czy konnej. Z samej Rabki, która bywa nazywana „bramą Gorców” można wyruszyć na wycieczkę – aktywnie wypocząć i poznać piękną przyrodę Gorczańskiego Parku Narodowego.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów gorczańskiego krajobrazu, a zarazem jego wielką atrakcją są polany reglowe. Rozciągają się z nich piękne widoki na sąsiednie pasma górskie – Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy i Sądecki, a wiosna wiele z nich pokrywa się fioletowym dywanem krokusów. By nie dopuścić do zarastania polan i jednocześnie zachować kulturę pasterską w Gorcach GPN w 2003 roku wprowadził kulturowy wypas owiec. Owce w Gorcach spotkać można przy bacówce na Hali Długiej, a w sezonie spróbować również prawdziwego oscypka.
Siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego
Poręba Wielka 590
34-735 Niedźwiedź
tel/fax: 018 33 17 207
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Więcej informacji o GPN: www.gorczanskipark.pl