Uroczysko "Krzywoń"

Na południe od centrum Rabki-Zdroju znajduje się wzniesienie Krzywoń (627 m. n.p.m.). Z jego zboczy spływają potoki Pocieszna Woda i Krzywoński. O tym lesistym wzgórzu pisał w 1933 roku w przewodniku po Rabce i okolicy Stanisław Dunin-Borkowski: „Na zrębach Krzywonia żmije”.
Na zboczach Krzywonia znajduje się uroczysko czyli część lasu, w którym występują charakterystyczne cechy przyrodnicze. Na jego terenie w 2004 roku utworzono Leśną Ścieżkę Edukacyjną, przedstawiająca miejscową florę i faunę. Przy jej pierwszym przystanku znajduje się drewniany pawilon z miejscem na ognisko, a na trasie wygodne przystanki z miejscami do wypoczynku i  tablice informacyjne.
Do uroczyska dotrzeć można po zaledwie 15 minutach spaceru z centrum uzdrowiska, podążając za znakami żółtymi w kierunku Piątkowej Góry. Szlak rozpoczyna się na skraju Parku Zdrojowego i prowadzi dalej doliną Poniczanki. Po przekroczeniu ul. Podhalańskiej docieramy do podnóży góry Krzywoń, gdzie znajduje się parking, siedziba leśnictwa Rabka-Zdrój oraz pierwszy przystanek Leśnej Ścieżki Edukacyjnej.


Więcej informacji o Leśnej Ścieżce Edukacyjnej tutaj